Czego nie może jeść pies?
Zakazane warzywa dla psa
Nie ważne, czy karmisz psa dietą domową, czy podajesz mu suchą karmę, a warzywa traktujesz jedynie jako urozmaicenie jego menu. Musisz wiedzieć, co mogą jeść psy, a czego nie, by uniknąć błędów i zatrucia u swojego pupila.
- czego nie mogą jeść psy,
- jakie warzywa są bezpieczne dla psów,
- jak przygotować warzywa dla psa.
Co mogą jeść psy, a czego nie? Kilka słów o warzywach
Warzywa mogą być doskonałym dodatkiem do diety czworonoga. Charakteryzują się niską kalorycznością oraz dużą zawartością wody. Są źródłem witamin i składników mineralnych, a także włókna pokarmowego, które ma korzystny wpływ na:
- nabłonek jelita grubego,
- jakość kału,
- perystaltykę przewodu pokarmowego.
Jednak niektóre warzywa, które uważamy za smaczne i zdrowe, mogą być niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół.
Zakazane warzywa dla psa – cebula, czosnek, por
Zacznijmy od cebuli. Czy pies może jeść cebulę? Zdecydowanie nie! Po jej spożyciu w organizmie zwierzęcia uwalniają się toksyczne substancje – dwusiarczki. Uszkadzają one błony lipidowe erytrocytów i powodują denaturację hemoglobiny.
Psu nie wolno podawać cebuli w żadnej postaci – ani surowej, ani gotowanej, ani też suszonej.
A czy pies może jeść pora? Por należy do tej samej grupy warzyw co cebula. Może zatem wywoływać podobne objawy zatrucia. Należą do nich:
- bladość błon śluzowych,
- zaburzenia pracy serca,
- przyspieszony oddech,
- osłabienie,
- wymioty,
- biegunka.
Ważna kwestia to również to, czy pies może jeść czosnek? Czosnek pojawia się przecież w niewielkich ilościach w niektórych preparatach dla psów. Czy to znaczy, że jest dla nich bezpieczny? Niestety nie! Nie podawaj go swojemu pupilowi. Podręczniki dla lekarzy weterynarii podają, że z czosnku również uwalniane są szkodliwe dwusiarczki. 5 g czosnku na kg masy ciała może wywołać objawy kliniczne, do których oprócz wcześniejszych zalicza się również świąd skóry w okolicy szyi.
Czy pies może jeść ziemniaki?
Ziemniaki znajdują się w karmach dla psów i domowej diecie wielu czworonogów. Ciepłe, ugotowane ziemniaki są dobrze strawne, a te ostudzone i przechowywane w lodówce – „pełne” tzw. skrobi opornej. Może mieć ona zastosowanie w diecie psów cierpiących na otyłość, gdyż potrafi wspomagać proces odchudzania. Jeżeli jesteś ciekawy tej kwestii, porozmawiaj z dietetykiem weterynaryjnym, które pomoże Ci opracować plan diety dla Twojego czworonoga.
Podsumowując, gotowany ziemniak jest bezpieczny dla psa. Uważaj jednak na surowe ziemniaki lub ich obierki! Znajduje się w nich szkodliwa solanina.
Zakazane warzywa dla psa
Dla psów szkodliwe są:
- cebula,
- czosnek,
- por,
- surowe ziemniaki.
Bezpieczne warzywa dla psa
Do bezpiecznych warzyw najczęściej stosowanych w żywieniu psów należą:
- marchew,
- pietruszka,
- dynia,
- kalafior,
- burak,
- seler,
- cukinia.
Warzywa najlepiej poddać obróbce termicznej, która zwiększa ich strawność. Z tego samego powodu dobrze jest je podawać w formie purèe. Na surowo możesz jednak podawać psu marchew lub ogórka.
Podsumowując, warzywa mogą być cennym dodatkiem do diety psa, ale istnieją też te szkodliwe i toksyczne dla czworonogów. Nie podawaj psu cebuli ani szczypiorku, a także czosnku czy pora.
Przysmaki dla psów
Jako przekąskę polecamy TropiDog Snack, czyli przysmaki dla psów o monobiałkowej i prostej recepturze, która sprawdzi się dla zwierząt z wrażliwym przewodem pokarmowym, psich sportowców, czworonogów w czasie szkolenia, a także pupili lubiących spędzać długie wieczory na kanapie. Zaskocz psa wszystkimi smakami: wołowiną, kaczką, łososiem oraz jagnięciną.