Szczepienia, odrobaczanie, badania profilaktyczne
Odrobaczanie, szczepienia, badania profilaktyczne – jak dbać o zdrowie psa?
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej u psa. Dowiedz się, jak wygląda kalendarz szczepień psa oraz kiedy i dlaczego warto wykonywać u niego badania krwi oraz odrobaczanie.
W tym artykule TropiDog radzi:
- jak dbać o zdrowie psa,
- kiedy wykonać pierwsze szczepienie,
- kiedy wykonywać szczepienia psów dorosłych,
- co ile odrobaczać psa,
- kiedy wykonywać badania krwi.
Jak dbać o zdrowie psa?
Świadomy opiekun powinien dbać o zdrowie psa na kilka sposobów. Pamiętaj o:
- prawidłowej diecie – menu psa powinno dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i być dopasowane do jego wieku, rasy, aktywności oraz stanu zdrowia; sprawdź karmy TropiDog >>
- badaniach profilaktycznych – regularnie wykonuj psu badania krwi i moczu; lekarz weterynarii może zalecić również np. USG jamy brzusznej;
- szczepieniach –kontroluj książeczkę zdrowia swojego psa i nie zapominaj o szczepieniach profilaktycznych;
- odrobaczaniu lub badaniach kału – badania kału warto wykonywać u psa co kilka miesięcy; lekarz weterynarii może zalecić również profilaktyczne odrobaczanie;
- ochronie przeciwkleszczowej i przeciwpchelnej – profilaktyczne stosowanie preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym jest skutecznym sposobem minimalizowania zagrożeń związanych m.in. z przenoszonymi przez pasożyty chorobami, takimi jak: babeszjoza, erlichioza, anaplazmoza, riketsjoza czy borelioza.
To podstawowe wskazówki dotyczące tego, jak dbać o zdrowie psa, które dokładniej omawiamy w dalszej części artykułu. Pamiętaj jednak, że po szczegóły należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który dobierze postępowanie do Twojego pupila i jego specyficznych potrzeb.
Kalendarz szczepień psa – od szczenięcia do seniora
Pierwsze szczepienie psa może odbyć się w wieku ok. 6 tygodni, po czym młodego psa czeka seria 2-3 kolejnych dawek co mniej więcej 3-4 tygodnie. Seria szczepień szczenięcia kończy się jeszcze jedną dawką przypominającą, którą podaje się na początku 2. roku życia psa.
Wskazówka!
Nie wybieraj się na szczepienie swojego pupila bezpośrednio po jego zakupie lub adopcji. Zwierzę przeżywa wtedy silny stres, który negatywnie wpływa na jego organizm i powoduje, że rozwój odporności poszczepiennej może być ograniczony.
Szczepienia psów dorosłych należy rozpatrywać indywidualnie. Omów z lekarzem weterynarii styl życia Twojego psa. Kompleksowa rozmowa pozwoli specjaliście ocenić ryzyko zachorowania psa na konkretne choroby zakaźne. Obecnie przyjmuje się, że w większości przypadków psa należy „doszczepiać” nie częściej niż co 3 lata. Wyjątkiem jest jednak szczepienie psów na wściekliznę, a właściwie przeciwko wściekliźnie.
Przepisy prawa określają, że: „Obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.”. Więcej dowiesz się ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Odrobaczanie psa – co ile wykonywać
Zastanawiasz się, czy Twój pies jest narażony na pasożyty? Zdecydowanie tak! Poziom tego zagrożenia jest jednak związany ze specyfiką miejsc, w których przebywa (i bywa) zwierzę, a także sposobem jego użytkowania, z modelem żywienia i możliwością niekontrolowanego zdobywania pokarmu, np. polowania na gryzonie. Od wszystkich tych informacji zależy, czy odrobaczenie psa wystarczy wykonać dwa razy w roku, czy należy je przeprowadzać nawet co miesiąc.
Przyjrzyj się schematowi zaproponowanemu przez ESCCAP.
Badania profilaktyczne krwi – co warto wiedzieć?
Profilaktyczne badania krwi pozwalają wykryć nieprawidłowości nawet u 6-19% klinicznie zdrowych zwierząt! Warto zatem wykonywać je raz w roku lub przynajmniej co 2-3 lata.
CIEKAWOSTKA
Dodatkowym „bonusem” badań profilaktycznych krwi jest „spersonalizowanie” wartości referencyjnych. Zwykle lekarze weterynarii w ocenie pacjenta kierują się dość szerokimi zakresami określonymi przez laboratoria weterynaryjne. Tymczasem w niektórych przypadkach „normy danego osobnika” wyglądają trochę inaczej.
Zakres wykonywanych badań może być zależny od: płci, rasy, wieku, przeznaczenia psa, środowiska oraz uwarunkowań genetycznych.
Wskazówka!
Badania krwi należy wykonywać przed zabiegami wymagającymi znieczulenia psa. Wykorzystuje się je również do diagnostyki chorób oraz monitorowania leczenia, a także w przypadku podejrzenia chorób genetycznych.
Pewnie wiele razy słyszałeś, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Zgadzamy się z tym! Wykonując badania profilaktyczne i zabiegi u swojego psa, możesz uniknąć jego cierpienia i dużych kosztów leczenia.
Agnieszka Górecka – specjalistka marki TropiDog, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, certyfikowana masażystka psów kotów. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki psów i kotów prowadzone przez specjalistów z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Autorka wielu artykułów dotyczących zdrowia oraz żywienia zwierząt.