Czy pies może jeść czekoladę?
Czy pies może jeść czekoladę?
Słodkie przysmaki to jedna z głównych przyczyn zatruć psów. Niemieccy naukowcy stwierdzili, że czekolada plasuje się na trzecim miejscu wśród przyczyn zatruć rozpoznawanych w gabinetach weterynaryjnych i choć obecnie zatrucia czekoladą u psów zdarzają się rzadziej niż wcześniej, ryzyko wzrasta w okresie świątecznym.
- czy można podawać psu czekoladę,
- jak postępować, gdy pies zjadł czekoladę.
Czy pies może jeść czekoladę?
Absolutnie nie! Objawy zatrucia czekoladą mogą pojawić się u psa już w ciągu 4-24 godzin od jej spożycia i utrzymywać się około 3 dni. U psa mogą wystąpić:
- wymioty,
- biegunka,
- częstsze oddawanie moczu,
- niepokój,
- pobudzenie,
- nadmierna aktywność,
- tachykardia,
- nadciśnienie,
- przyspieszony oddech,
- drżenia,
- śpiączka,
- hipertermia,
- odwodnienie.
Czekolada może być nawet przyczyną śmierci psa, dlatego zaleca się podjęcie szybkiego leczenia.
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Czekolada zawiera teobrominę i inne metyloksantyny, np. kofeinę. Dawki śmiertelne teobrominy dla psów wynoszą 90-250 mg/kg masy ciała.
WAŻNE!
U psów (w porównaniu z innymi gatunkami) występuje długi okres półtrwania teobrominy w organizmie, co czyni je predysponowanymi do zatruć czekoladą. Ze względu na masę ciała najbardziej narażone są psy ras małych i miniaturowych.
Czy pies może jeść gorzką czekoladę?
Gorzka czekolada ma wysoką zawartość toksycznej teobrominy, gdyż jest wytworzona z dużych ilości masy kakaowej. 30 g gorzkiej czekolady to 134 mg teobrominy i 21 mg kofeiny. Psy nie mogą zatem jeść gorzkiej czekolady!
Czy pies może jeść mleczną czekoladę?
30 g mlecznej czekolady zawiera 44-56 mg teobrominy i 5-10 mg kofeiny. To mniejsze ilości niż w przypadku gorzkiej czekolady, ale wciąż mogą zaszkodzić Twojemu psu. Należy pamiętać, że zatrucie może spowodować nie tylko czekolada w tabliczce, ale również: ciasta czekoladowe, babeczki z polewą czekoladową, czekoladowe sosy do deserów czy czekoladowe figurki Mikołaja.
Pies zjadł czekoladę – co dalej?
Jeśli Twój pies zjadł czekoladę, udaj się do lekarza weterynarii. Pierwszym krokiem postępowania jest ustabilizowanie pacjenta (jeżeli wystąpiły już objawy) lub usunięcie resztek szkodliwej substancji z przewodu pokarmowego poprzez sprowokowanie wymiotów. Inną możliwością jest płukanie żołądka psa.
U niektórych psów konieczne jest wprowadzenie leczenia, które zahamuje objawy i ustabilizuje stan zwierzęcia. Konieczne może być monitorowanie pracy serca i temperatury ciała.
Podsumowując, czekolada dla psa to zły pomysł! Podobnie jak czekoladowe ciasta, ciasteczka i batoniki. Najlepiej nie dzielić się z pupilem żadnymi słodyczami – oprócz czekolady mogą zawierać np. ksylitol lub rodzynki, które również są szkodliwe dla psów. Chcesz rozpieszczać pupila? Nagradzaj go smakołykami odpowiednimi dla czworonogów.
Polecamy TropiDog Snack, czyli przekąski dla psów o monobiałkowej i prostej recepturze, która sprawdzi się dla zwierząt z wrażliwym przewodem pokarmowym, psich sportowców, czworonogów w czasie szkolenia, a także pupili lubiących spędzać długie wieczory na kanapie. Zaskocz psa wszystkimi smakami: wołowiną, kaczką, łososiem oraz jagnięciną.
Bibliografia:
Hołda K.: „Czego nie może jeść pies? Lista niebezpiecznych produktów. Czego nie może jeść pies? Lista niebezpiecznych produktów – Dr Karolina Hołda
Blanda N., Piórek A.: „Zatrucie czekoladą u psów”, magwet.pl