Loading...
Blog

Ile powinien jeść pies?

Ile powinien jeść pies?

Garść suchej karmy, a może cała puszka? Lepiej nasypać z górką czy odważyć na wadze? Chcąc odpowiednio zadbać o pełny brzuch swojego psa, możesz mieć wiele pytań. Zanim wyłożysz karmę do miski, zastanów się, ile kalorii potrzebuje Twój pupil. Wiemy, że to niełatwe pytanie, dlatego chcemy Ci pomóc.

  • od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne psa,
  • jak odmierzać porcje karmy,
  • ile przysmaków podawać psu.

Ile kalorii potrzebuje pies?

Określenie zapotrzebowania kalorycznego psa jest możliwe dzięki wzorom matematycznym. Nie obawiaj się, nie są trudne. Jeśli jednak bardzo nie lubisz matematyki, możesz skorzystać z gotowych kalkulatorów dostępnych w sieci lub poprosić o pomoc specjalistę, np. lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego.

To, ile kalorii potrzebuje Twój pies każdego dnia, zależy od takich czynników jak:

  • wiek  – potrzeby energetyczne psów zmieniają się wraz z wiekiem; szczeniak potrzebuje bardziej kalorycznych posiłków niż dorosły pies, gdyż wykorzystuje energię na wzrost i rozwój;
  • masa ciała – utrzymanie prawidłowej kondycji ciała jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia Twojego psa; psy z nadwagą muszą mieć ograniczoną podaż kalorii, by schudnąć, zaś u psów niedożywionych konieczne jest wprowadzenie większej ilości energii w pożywieniu;
  • aktywności –zalecenia żywieniowe na opakowaniach karmy dla psów przygotowane są dla psów o przeciętnej aktywności, dlatego jeśli Twój pies jest aktywnym czworonogiem, może potrzebować więcej kalorii, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne;
  • stan fizjologiczny –więcej kalorii potrzebują suczki w ciąży oraz w czasie laktacji; mniejsza liczba kalorii wskazana jest natomiast u osobników po kastracji.

Policz zapotrzebowanie energetyczne

Standardowy wzór stosowany do obliczania spoczynkowego zapotrzebowania energetycznego (RER) to:

RER = 70 x mc^0,75

masa ciała do potęgi 0,75

mc – masa ciała psa w kilogramach

Uzyskany wynik musisz pomnożyć przez odpowiedni współczynnik, by uzyskać dzienne zapotrzebowanie psa na energię metaboliczną (DER). Wybierz ten najbardziej dopasowany do Twojego pupila.

Psy dorosłe:

  • po kastracji – 1,6 x RER,
  • niekastrowane – 1,8 x RER,
  • mało aktywne – 1,4 x RER,
  • w czasie odchudzania – 1,0 x RER,
  • lekko trenujące – 2,0 x RER,
  • średnio trenujące – 3 x RER,
  • w pierwszym trymestrze ciąży – 1,8 x RER,
  • w ostatnim trymestrze ciąży – 3 x RER.

Pokażemy Ci to na przykładzie i odpowiemy na pytanie, ile powinien jeść pies o wadze 10 kg po kastracji:

RER = 70 x 10^0,75 = 394 kcal

DER = 1,8 x 394 = 708 kcal na dzień

Niekastrowany pies o wadze 10 kg i przeciętnej aktywności potrzebuje ok. 708 kcal. Nie jest to jednak sztywna wartość! Pamiętaj, że musisz obserwować psa i modyfikować porcje jedzenia, gdy zauważysz zmiany w jego kondycji i masie ciała.

Uwaga!

Ze wzorów wyliczamy całkowite dzienne zapotrzebowanie na kalorie swojego psa. Pamiętaj, że dostarczasz ich nie tylko w karmie, ale także jako wszelkie przekąski i smakołyki. Nie powinny one przekraczać 10% dziennej liczby kalorii.

Ile powinien jeść szczeniak?

Młode psy rosną i potrzebują sporej dawki kalorii, ale jednocześnie ich żołądki mają małą pojemność. Karmy przeznaczone dla szczeniąt są zatem bardziej kaloryczne niż produkty dla dorosłych psów, a jednocześnie nie mają dużej objętości.

Chcąc wyliczyć szacunkowe dzienne zapotrzebowanie na kalorie rosnącego psa, weź pod uwagę poniższe informacje:

  • od odsadzenia do uzyskania 50% masy ciała dorosłego psa: 3 x RER,
  • od uzyskania 50% do uzyskania 80% masy ciała dorosłego psa: 2,5 x RER,
  • od uzyskania 80% do uzyskania 100% masy ciała dorosłego psa: 2 x RER,
  • 100% masy ciała dorosłego psa: 1,8 x RER.

Ile kalorii dla psa? Obliczanie kaloryczności karmy

Po znalezieniu kompletnej i zbilansowanej karmy, która spełnia potrzeby Twojego psa, możesz określić, jaka porcja karmy będzie odpowiednia. Pomoże Ci w tym tabela na odwrocie opakowania. Są to jednak dane szacunkowe. Jeżeli chcesz dokładniej określić porcje karmy dla psa, możesz samodzielnie obliczyć jej kaloryczność lub zapytać o nią producenta karmy.

Najprostszy sposób polega na użyciu tzw. współczynników Atwatera:

  • białko: 1 g = 3,5 kcal,
  • węglowodany: 1 g = 3,5 kcal,
  • tłuszcz: 1 g = 8,5 kcal.

Na opakowaniu karmy nie znajdziesz informacji o zawartości węglowodanów, dlatego od 100% odejmij pozostałe wartości z etykiety (zawartość białka, tłuszczów, włókna oraz popiołu i wody).

Na przykład, jeżeli karma zawierałaby 26% białka, 11% tłuszczu oraz 47% węglowodanów, to obliczenia wyglądałyby następująco:

26 x 3,5 = 91 kcal

11 x 8,5 = 93,5 kcal

47 x 3,5 = 164,5 kcal

Łącznie mamy 349 kcal w 100 g karmy.

Jeżeli serwujesz pupilowi dietę domową lub BARF, musisz poświęcić na wyliczenia więcej czasu, uwzględniając wszystkie użyte składniki.

Ile kalorii potrzebuje pies? Jak odmierzać porcje karmy?

Najlepiej odważać porcje karmy na wadze. W ten sposób będziesz mieć pewność, że podajesz takie ilości karmy, jakie zostały określone na opakowaniu. Unikaj podawania jedzenia „na oko”, bo zapewne przekroczysz dzienne zapotrzebowanie psa.

Podsumowując, to, ile powinien jeść pies, jest zależne od kilku czynników. Ważne jest zapotrzebowanie kaloryczne psa wynikające m.in. z jego wieku, aktywności czy ze stanu fizjologicznego. Po drugiej stronie jest kaloryczność diety. Dopiero połączenie wszystkich elementów pozwala nam uzyskać wynik w gramach jedzenia na dzień.

Masz wątpliwości dotyczące porcji karmy TropiDog dla Twojego psa? Napisz do nas! Nasz specjalista odpowie na Twoje pytania.

TropiDog Mamy nosa do dobrej karmy

Agnieszka Górecka – specjalistka marki TropiDog, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, certyfikowana masażystka psów  kotów. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki psów i kotów prowadzone przez specjalistów z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Autorka licznych artykułów dotyczących zdrowia oraz żywienia zwierząt.

Szukasz praktycznych porad dotyczących opieki nad psem? Znasz nasz kanał TropiDog radzi? Konieczne odwiedź i obejrzyj nasze wideoporadniki.

W naszych filmach przekazujemy użyteczne porady dla właścicieli psów.
Każdy odcinek to znaczna dawka wiedzy, do stosowania w praktyce.

Dla kogo jest ten kanał? Jeśli pies jest dla Ciebie więcej niż tylko zbiorem obowiązków, za to stanowi ważną część życia rodzinnego, to gorąco zachęcamy Cię do subskrybowania kanału. Dajemy słowo, nie pożałujesz!

Zapisz się do newslettera

i odbierz 10% zniżki na produkty TropiDog

POZNAJ NASZE MARKI