Zabawki dla psa

Zabawki dla psa – które z nich warto wykorzystać podczas karmienia interaktywnego?
Zabawki dla psa służą nie tylko do samej zabawy. Wzbogacają i urozmaicają środowiska Twojego pupila. Ważną funkcję pełnią też te, które mogą posłużyć do interaktywnego karmienia. Zabawki, które wypełniamy jedzeniem, to doskonały sposób na zapewnienie psu realizacji naturalnych potrzeb związanych z węszeniem, lizaniem czy gryzieniem. Dowiedz się, jakie korzyści ma wypełnianie zabawek karmą i jak podejść do interaktywnego karmienia, tak by było ciekawe i bezpieczne dla Twojego psa.
- jak zaspokajać potrzeby behawioralne psa,
- jak wprowadzić karmienie interaktywne,
Karma dla psa? Nie tylko w misce!
Pies potrzebuje spożywać posiłki w spokoju, ale nie oznacza to, że należy podawać mu karmę tylko w misce. W serwowaniu posiłków psu warto wspomagać się różnorodnymi zabawkami. W ten sposób zapewnisz mu stymulację umysłową i urozmaicisz jego codzienność.
Wśród zalet karmienia interaktywnego można wymienić m.in.:
- wolniejsze spożywanie posiłków,
- zwiększenie poziomu aktywności pupila,
- zwiększenie zainteresowania psa codzienną karmą,
- opóźnienie zaburzeń poznawczych u psich seniorów.

Jak dobrać zabawki dla psa?
Wybierając zabawki do karmienia psa, skup się na jego bezpieczeństwie, higienie i możliwościach. Dobre zabawki posiadają atesty i są wykonane z bezpiecznych materiałów. Pomyśl także o higienie i sprawdź, czy zabawka jest łatwa do mycia i dezynfekcji.
UWAGA! Zacznij od prostych zabawek, z którymi Twój pies poradzi sobie bez większych problemów. Dopiero z czasem zwiększaj poziom trudności. Karmienie interaktywne ma być zabawne i powodować dobre samopoczucie u psa, a nie jego frustrację.
Co oferuje rynek zoologiczny?
- Mata węchowa dla psa. Pierwszą z propozycji jest mata węchowa. Twój pies może w niej szukać suchej karmy lub przysmaków. Węszenie jest dla psa relaksujące i bardzo ważne! W sklepach zoologicznych znajdziesz gotowe maty o różnych kształtach, ale możesz również stworzyć ją samodzielnie.
- Kong dla psów. Zabawki typu „kong” zmuszają psa do wylizania ich zawartości oraz gryzienia zabawki. Lizanie i gryzienie to kolejne ważne dla psów czynności, które rozładowują emocje i działają na nie relaksująco. Chcąc zapewnić psu okazje do lizania, możesz dodatkowo wybrać specjalne maty, które wypełnisz mokrą karmą, musem z warzyw lub innym dodatkiem. Potrzebę gryzienia zrealizujesz, podając psu gryzaki, ale pamiętaj, by dobrać je do wielkości i możliwości czworonoga. Sprawdzaj także, ile mają kalorii.
- Kule smakule. Zabawki typu „kule smakule” wypełniamy suchą karmą bądź przysmakami dla psa. Zabawa polega na toczeniu kuli przez psa, z której co jakiś czas „w nagrodę” wypada pyszna granulka. Taka zabawka zwiększa aktywność psa, ale także uczy go cierpliwości.
- Łamigłówki dla psów. Dużą grupę zabawek dla psów stanowią tak zwane inteligentne zabawki typu puzzle, łamigłówki czy gry dla psów. Nadają się one świetnie do interaktywnego karmienia, bowiem w różnych szufladkach, przegródkach czy zapadkach można schować smaczki lub suchą karmę. Odpowiednie używanie tego typu akcesoriów ogranicza nudę, uspokaja psa i sprawia, że zwierzę nabiera pewności siebie..

Czym wypełniać zabawki dla psa?
W zabawkach interaktywnych możesz podawać 1/3, a nawet połowę dziennej porcji karmy. Możesz także skorzystać z przysmaków. Pamiętaj, że podajemy ich do 10% dziennej dawki kalorii.
Wybierając przysmaki dla swojego pupila, zwróć uwagę, czy są zdrowe. TropiDog Snack to monobiałkowe, delikatne dla przewodu pokarmowego psa smakołyki, które zawierają aż 95% składników pochodzenia zwierzęcego. Wybierz spośród czterech smaków, takich jak:
- wołowina,
- łosoś,
- kaczka,
- jagnięcina,
Jeden smaczek to mniej niż 3 kcal!
lek. wet. Agnieszka Górecka – specjalistka marki TropiDog, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, certyfikowana masażystka psów i kotów. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki psów i kotów prowadzone przez specjalistów z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Autorka licznych artykułów dotyczących zdrowia oraz żywienia zwierząt.